Skip links
Tente Türleri

Tente Kumaşları Değişimi Nasıl Yapılır?

Tente kumaşları değişimi kumaşın boyutuna ve modeline göre farklılık gösterir. Tente imalatı ve montajı yapan firmalar, kumaş değişimi konusunda da hizmet sunar.

Tentenizin kumaşı kullanıma bağlı olarak eskidiyse, yıprandıysa, hava şartlarından dolayı zarar gördüyse yenilemeniz gerekir. Bu sayede şıklığını geri kazandırabilir ve hem estetik, hem fonksiyonel bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz.

İthal ve yerli tente kumaşları mevcut olup, bu alanda genellikle su geçirmez, solmaz ve akrilik kumaşlardan yararlanılır.

Tente Kumaşı Nasıl Değişir?

Bu sorunun cevabı, hangi tente modelinin kullanıldığına bakılarak verilir. Örneğin; kuyruklu tentelerde kumaş değişimi ile mafsallı tentelerdeki kumaş değişimi farklıdır.

Aynı şekilde; sabit, kasetli ve benzeri değişik tenteler için kumaş değiştirme adımları farklıdır.

Tente kumaşı nasıl değişir? Diye merak ediyorsanız, bunun kumaş cinsine göre de farklılaştığını bilmelisiniz. En çok kullanılan tente kumaşlarından bazıları şunlardır:

 1. Breza tente kumaşı
 2. Recasens tente kumaşı,
 3. İspanyol tente kumaş,
 4. Su geçirmeyen tente kumaşı,
 5. Solmayan tente kumaşı,
 6. Dickson tente kumaşı,
 7. Docril tente kumaşı,
 8. Sattler tente kumaşı,
 9. PVC branda kumaşı.

Tente kumaşları değişimi öncesinde firmalar keşif işlemi gerçekleştirir. Tente üzerinde bulunan kumaş, ürüne zarar verilmeden çıkarılır ve yerine yenisi takılır.

Eğer özel bir kumaş dikilecekse tente kolları tamamen açılır ve ölçümler yapılır. Kumaşlar; talep edilen renk, boyut, şekil ve desenlere uygun olarak dikilir.

Tente Kumaşı Hangi Kriterlere Göre Değişir?

Bu noktada; kumaşın çeşidi, ebatları, tente modeli gibi unsurlar belirleyici olur. Tente kumaşlarının montajı kolaydır ve bunlar düzenli bakım ister.

Kumaş seçimi yaparken ise şunlara önem verilmelidir:

 1. Kalınlığı,
 2. Sertliği,
 3. Kalitesi,
 4. Dayanıklılığı.

Bu kriterler bakımından gerekli nitelikleri karşılayan tente kumaşları uzun süre boyunca tenteleri dış etkenlerden korur. Yağmuru ve güneşi geçirmeyen bu materyaller, tentelerin göz alıcı unsurlarından en önemlisi olarak karşımıza çıkar.

Tente kumaşı değişimi yapılırken kumaşın gerdirme ve sabitleme noktalarını dikkate almak gerekir. Kumaşın boyu tente uzunluğuyla orantılı olması gerekir.

Tente Kumaşını Kendimiz Nasıl Değiştirebiliriz?

Öncelikle ölçü alıp tente modeline uygun bir kumaş dikilmesi lâzımdır. Bunun için tentenin kol kısmı komple açılıp ölçü alınmalı ve not edilmelidir. Montaj işlemi gerçekleştirildikten sonra tente kumaşının değişimi tıpkı monte edilmesi kadar basittir.

Kumaşı tenteye monte ettiğiniz noktalardan söküp yine aynı şekilde yenisini yerleştirerek sabitleyebilirsiniz. Bu işlem tente modeline bağlı olduğundan, kullandığınız modele yönelik kumaş değişim adımlarını dikkate almalısınız.

Siz de yırtılmış, deforme olmuş, rengi solmuş tente kumaşlarınızı yenisiyle değiştirmek için bize başvurabilirsiniz. Tente modelinizi eski göz alıcı görünümüne tekrar kavuşturarak güvenle kullanmayı sürdürebilirsiniz. Tente kumaşı değişimi ve tamiri alanında hizmet veren firmamız, bu konudaki ihtiyaçlarınızın profesyonel çözüm noktasıdır.

Yorum Yap